Kooliaed
Aia-aasta 2023
Ka 2023. aastal taotlesime ja saime linnalt toetust oma õppeaia arendamiseks.
Klassid külvasid seemneid ja ehitasime juurde peenraid, et kõik istikud ära mahuks. Tellitud peenralauad peitsisime veel üle, et peenrakastid peaks ilmale vastu ja oleksid ühte nägu. Peitsimistöid aitasid teha 4. klassi poisid ja õpetajad. Ehitama tulid appi Hermani isa, Sini ja Jesperi isa ning kooli haldusjuht Urmas. Mullakotte aitasid tassida ja peenardesse valada tublid 4. klassi tüdrukud ja poisid. Seejärel sai tasapisi taimelapsed välja sooja maikuupäikese ja värske õhu kätte tuua.
1. klassi tüdrukud külvasid sel aastal võõrasemasid, 1.p rooskapsast ja nuikapsast, 2.t porgandit ja lehtsalatit. 2. klassi poisid panevad maha kartuli, kuid kasvatasid ette ka peiulille. 3. klassi tüdrukud loodavad suvel peenralt võtta suvikõrvitsat, silmailuks aga külvasid nad ka dekoratiivkapsast ja habenelki. 3. klassi poisid kasvatavad hernest ja päevalilli. 4.t lillhernes saab sel aastal võimaluse uuest peenrakastist trepikäsipuule ronida. Ka kasvatavad tüdrukud sibulat. 4. klassi poiste eelmisel aastal seemnest kasvatatud kuumaasikad on tänavu kenad taimed ja peenras on isegi mõned tütartaimed. Lisaks kasvavad nende peenras lilload ja astrid.
Koostasime kastmisgraafiku, nii et maist oktoobrini on iga nädal vastutajaks vaheldumisi kõik Apteegi maja klassid ja nende pered.
Hugo ja Emma ema pakkus juba eelmisel aastal meile püsikuid, kuid siis oli peenraid vähem ja neile ei olnuks ruumi. Nüüd saime kõik pakutu tänuga vastu võtta ja meie püsikupeenras leidsid koha lavendiin, saialill, leesputk, maapirn, füüsal, kortsleht, punane päevakübar ja tüümian. Aitäh lahkele jagajale!
Juuli alguses on aia kõige lopsakamad taimed maapirn ja suvikõrvits. Jagub ka õiteilu: saialill ja päevakübar on täies õies ja seemnest külvatud võõrasemad hakkavad õisi avama. Kress on veidi tagasihoidlik, kuid lisab oma värvilaigu. Peiulilled ootavad oma järge. Füüsal kannab kenasti vilja, kuigi peab maapirni külje all hakkama saama.
Aia-aasta 2022
Jaanuaris 2022 pakkus koolijuht Egle Apteegi maja õpetajate koosolekul välja idee osaleda Tallinna linna õppeaedade taotlusvoorus. Haarasime ideest kinni, arutasime asja nii- ja naapidi ning otsustasime tegutseda. Apteegi maja esine plats on nii sügiseti pärast lehtede langemist kui ka kevadeti pärast lumeminekut ja enne roheluse tärkamist pakkunud üsna trööstitut porist vaatepilti. Aga et lapike maad võib olla ka võimalus rajada peenraid, kasvatada lilli, ürte ja köögivilju, panime kokku plaani, mis klass mida kasvatab ning mida on lisaks taimedele aeda vaja.
Pärast taotluse esitamist tuli küll pikalt otsust oodata, kuid asusime siiski optimistlikult vahendeid hankima, seemneid külvama ja taimi klassiruumides ette kasvatama. Aprilli alguses tuli ka positiivne vastus, niisiis tellisime kiiresti peenra- ja lillekastid ning muud projekti kirja pandud tarvikud.
19. aprillil panid 4. klassi poisid peenrakastid kokku, 2. klassi tüdrukud aga täitsid need mullaga.
20. aprillil ootasid Apteegi majja saabujaid koolivärvides võõrasemad ja kannikesed, mis olid istutatud koolimaja peatreppi kaunistavatesse lillekastidesse ja potti.
1. juunil 2022 algas koolipäev Apteegi ilu- ja tarbeaia piduliku avamisega. Aias kasvasid selleks ajaks juba 1.-4. klassi seemnest kasvatatud taimed. 1.p külvas rukkililli, 1.t lehtsalatit, 2.p tomatit, 2.t vürtspaprikat, tilli, talisibulat, päevalilli ja piparmünti, 3.p kuumaasikaid, 3.t astreid, 4.p peiulilli ning 4.t lillherneid.
Aias on kraan kastmiseks, kompostikast taimejääkidele, pesakast lindudele (avamispäeval märkasime seal toimetamas must-kärbsenäppi), putukahotell, vihmavee kogumiseks tünn. Soojade kevadilmade saabudes tõime aeda ka pingid ja lauad, et seal saaks õuesõppetunde teha. Need leidsid kohe aktiivset kasutust.
Aia avamiseks kirjutas laulu õpetaja Mai-Liis.
Kui mina hakkan laulemaie laulemaie, luulemaie ma laulan sooja ilma päiksesära, päevakera laota meile päevasooja vaata meie aiakesta aiakesta, rõõmuandi lapsed panid sõrmed mulda kasvatasid seemne'esta oma taimi, kullakesi päevalilli, peiulilli rukkililli, lauku, tilli salatit ja maitsetaimi tomat ootab sooja ilma kasvumajas paprikaida aianurgassagi leiad putukatele hotelli elanikke sinna leidub vaba nurka sipelgalle putukalle, mutukalle saja, saja, vihmakene anna kosutust aiale kustuta lille janu õitsele vii lillekesed saagi rohke aednikelle tänu Taevaisalle tänu päikse, vihma eest olgu rõõmu aiast kaunist lapsed hoidke oma aeda oma aeda ainukesta
Suvevaheaja jagasime nädalakaupa klasside vahel laiali, et aed oleks kastetud, hoolitsetud ja külastatud ka suvel. Soe ilm ja hoolikas kastmine meelitasid taimed kenasti lokkama. Kõige agaramad õitsejad on juba juuni algusest olnud peiulilled. Pärast jaanipäeva puhkesid õitsele rukkililled, juuli alguses lillherned ning keset suve ka esimene päevalill. Lopsakate lehtede vahel oli peidus rohelisi paprikaid ja tomateid.
Juuli keskel ilmus aeda kajakapoeg koos kahe valjuhäälse ja kaitsva vanalinnuga, kes aga augusti keskpaigaks aiast jälle ära läksid. Ka eelmisel suvel leidis üks kajapere meie aia piisavalt turvalise kasvukeskkonna olevat.
Augusti alguses aga alustasid õitsemist astrid, lõid punetama tomatid ja vürtspaprika, mida jagus koolialgusekski, nii et külvajad ja kasvatajad said oma kätetöö vilju maitsta. Esimesel aiaaastal saime seega oma peenralt noppida tilli ja salatit, piparmünti ja maasikat, tomatit ja vürtspaprikat. Linnud käisid hoolega õitsvate päevalillede seemneid nokkimas ning keegi neist oli maitsnud ka tomatit. Ega meil kahju ei olnud, sest tomateid oli kobarate viisi. Osa piparmünti kuivatasime ja pistsime teepurki sügistalviseid lugemistunde ootama.
Sügise edenedes koristasime peenardelt vanad taimevarred ja pistsime mulda kevadlillede sibulaid: hüatsinti, krookust, nartsissi ja tulpi. Trepikastidesse aga ostsime aianduspoest eerikaid, et oleks värve ka siis, kui tuul on kase otsast kõik kollased lehed maha puhunud.