Kooliaed

Jaanuaris 2022 pakkus koolijuht Egle Apteegi maja õpetajate koosolekul välja idee osaleda Tallinna linna õppeaedade taotlusvoorus. Haarasime ideest kinni, arutasime asja nii- ja naapidi ning otsustasime tegutseda. Apteegi maja esine plats on nii sügiseti pärast lehtede langemist kui ka kevadeti pärast lumeminekut ja enne roheluse tärkamist pakkunud üsna trööstitut porist vaatepilti. Aga et lapike maad võib olla ka võimalus rajada peenraid, kasvatada lilli, ürte ja köögivilju, panime kokku plaani, mis klass mida kasvatab ning mida on lisaks taimedele aeda vaja.

Pärast taotluse esitamist tuli küll pikalt otsust oodata, kuid asusime siiski optimistlikult vahendeid hankima, seemneid külvama ja taimi klassiruumides ette kasvatama. Aprilli alguses tuli ka positiivne vastus, niisiis tellisime kiiresti peenra- ja lillekastid ning muud projekti kirja pandud tarvikud.

19. aprillil panid 4. klassi poisid peenrakastid kokku, 2. klassi tüdrukud aga täitsid need mullaga.

20. aprillil ootasid Apteegi majja saabujaid koolivärvides võõrasemad ja kannikesed, mis olid istutatud koolimaja peatreppi kaunistavatesse lillekastidesse ja potti.

1. juunil 2022 algas koolipäev Apteegi ilu- ja tarbeaia piduliku avamisega. Aias kasvasid selleks ajaks juba 1.-4. klassi seemnest kasvatatud taimed. 1.p külvas rukkililli, 1.t lehtsalatit, 2.p tomatit, 2.t vürtspaprikat, tilli, talisibulat, päevalilli ja piparmünti, 3.p kuumaasikaid, 3.t astreid, 4.p peiulilli ning 4.t lillherneid.

Aias on kraan kastmiseks, kompostikast taimejääkidele, pesakast lindudele (avamispäeval märkasime seal toimetamas must-kärbsenäppi), putukahotell, vihmavee kogumiseks tünn. Soojade kevadilmade saabudes tõime aeda ka pingid ja lauad, et seal saaks õuesõppetunde teha. Need leidsid kohe aktiivset kasutust.

Aia avamiseks kirjutas laulu õpetaja Mai-Liis.

Kui mina hakkan laulemaie
laulemaie, luulemaie
ma laulan sooja ilma
päiksesära, päevakera
laota meile päevasooja
vaata meie aiakesta
aiakesta, rõõmuandi
lapsed panid sõrmed mulda
kasvatasid seemne'esta
oma taimi, kullakesi
päevalilli, peiulilli
rukkililli, lauku, tilli
salatit ja maitsetaimi
tomat ootab sooja ilma
kasvumajas paprikaida
aianurgassagi leiad
putukatele hotelli
elanikke sinna leidub
vaba nurka sipelgalle
putukalle, mutukalle
saja, saja, vihmakene
anna kosutust aiale
kustuta lille janu
õitsele vii lillekesed
saagi rohke aednikelle
tänu Taevaisalle
tänu päikse, vihma eest
olgu rõõmu aiast kaunist
lapsed hoidke oma aeda
oma aeda ainukesta

Suvevaheaja jagasime nädalakaupa klasside vahel laiali, et aed oleks kastetud, hoolitsetud ja külastatud ka suvel. Soe ilm ja hoolikas kastmine meelitasid taimed kenasti lokkama. Kõige agaramad õitsejad on juba juuni algusest olnud peiulilled. Pärast jaanipäeva puhkesid õitsele rukkililled, juuli alguses lillherned ning keset suve ka esimene päevalill. Lopsakate lehtede vahel oli peidus rohelisi paprikaid ja tomateid.

Juuli keskel ilmus aeda kajakapoeg koos kahe valjuhäälse ja kaitsva vanalinnuga, kes aga augusti keskpaigaks aiast jälle ära läksid. Ka eelmisel suvel leidis üks kajapere meie aia piisavalt turvalise kasvukeskkonna olevat.

Augusti alguses aga alustasid õitsemist astrid, lõid punetama tomatid ja vürtspaprika, mida jagus koolialgusekski, nii et külvajad ja kasvatajad said oma kätetöö vilju maitsta. Esimesel aiaaastal saime seega oma peenralt noppida tilli ja salatit, piparmünti ja maasikat, tomatit ja vürtspaprikat. Linnud käisid hoolega õitsvate päevalillede seemneid nokkimas ning keegi neist oli maitsnud ka tomatit. Ega meil kahju ei olnud, sest tomateid oli kobarate viisi. Osa piparmünti kuivatasime ja pistsime teepurki sügistalviseid lugemistunde ootama.

Sügise edenedes koristasime peenardelt vanad taimevarred ja pistsime mulda kevadlillede sibulaid: hüatsinti, krookust, nartsissi ja tulpi. Trepikastidesse aga ostsime aianduspoest eerikaid, et oleks värve ka siis, kui tuul on kase otsast kõik kollased lehed maha puhunud.